Iniciativa švédské vlády
Švédská vláda ohlásila 12. dubna, že přijala řadu opatření týkajících se bisfenolu A. Jedním z nich je zákaz použití v obalech potravin určených dětem do 3 let věku. Kromě toho agentura pro chemické látky (KEMI) dostala pokyn, aby prošetřila možnost zákazu bisfenolu A v termocitlivých papírech používaných pro účtenky, jízdenky apod. Dále KEMI spolu se Švédskou národní radou pro bydlení, stavebnictví a územní plánování a s Národní agenturou pro potraviny mají prozkoumat do jaké míry je používán bisfenol A ve vodovodních potrubích a jaká je jeho mobilita při tomto použití. Navíc má KEMI prozkoumat používání bisfenolu A v hračkách a v dalších předmětech pro děti.
Švédská ministryně životního prostředí Lena Ek v této souvislosti uvedla, že vláda se rozhodla zakročit v těch oblastech, které podle loňské studie KEMI hrají významnou roli v expozici malých dětí bisfenolu A. Podle vyjádření ministryně musí mít rodiče důvěru v bezpečnost výrobků, se kterými jejich děti procházejí do styku v každodenním životě. „K omezení expozice dětí bisfenolu a dalším známým endokrinním disruptorům by Evropská unie měla přijmout mnohem širší opatření než dnes. Mám v úmyslu upozornit na tento problém Evropskou komisi a členské státy na jaře až budeme diskutovat obsah příštího akčního programu EU pro životní prostředí,“ tvrdí ministryně Lena Ek.
Švédská vláda bude informovat o svém úmyslu zakázat používání bisfenolu A v obalech potravin pro děti do 3 let věku Evropskou komisi a členské státy EU. Zákaz v praxi bude mít vliv zřejmě hlavně na víčka skleniček s dětskou výživou. Výrobci dětské výživy pro švédský trh prý už nyní přecházejí na obaly neobsahující bisfenol A, ale zákazem má být zajištěno, aby se dobrovolná náhrada bisfenolu stala trvalou a právně vymahatelnou.
Použití bisfenolu a jeho restrikce
Bisfenol A slouží hlavně při přípravě polykarbonátových plastů, které se užívají ve stavebnictví, elektronice, medicíně, potravinářském průmyslu. Bisfenol najdeme například v plastikových dózách na potraviny a nápoje, ve vnitřní výstelce konzerv, v kojeneckých lahvích, v CD a DVD, v campingových příborech nebo v některých plombách. Ale můžeme se s ním setkat také v termopapírech faxů, pokladních účtenek nebo útržků s pořadovými čísly na poštách, úřadech nebo v bankách.
Z výrobků se bisfenol A uvolňuje do lidského organismu i do životního prostředí. Bisfenol tak byl prokázán např. ve vodě a sedimentech jezer a řek, ale také v lidské moči, v mateřské, plodové a pupečníkové krvi, ale i dalších tkáních. V posledních letech se proto vedou ostré spory o to, jakým dávkám bisfenolu A mohou být lidé vystaveni, aniž by hrozilo poškození zdraví. Podle konzervativního názoru Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) stanovený tolerovatelný denní příjem 0,05 mg/kg tělesné hmotnosti poskytuje dostatečnou hranici bezpečnosti pro všechny spotřebitele, včetně dětí prenatálního věků a novorozenců.
Naproti tomu Kanada jako první země světa přijala opatření k regulaci bisfenolu A, když zakázala prodej, dovoz a reklamu na dětské plastové láhve s obsahem bisfenolu. Kanadská vláda v odůvodnění uvedla, že hlavním zdrojem expozice bisfenolu A je jeho příjem ve stravě a že obavy způsobují především neurobehaviorální účinky na novorozence a kojence. Podle kanadských úřadů bisfenol A vstupuje do životního prostředí v takové množství nebo koncentraci nebo za takových podmínek, kdy má nebo může mít okamžité nebo dlouhodobé škodlivé účinky na životní prostředí a jeho biologickou rozmanitost a může představovat nebezpečí pro lidské zdraví a život.
Následně podobná opatření přijalo několik dalších zemí a v únoru 2011 vstoupila v platnost evropská směrnice zakazující používání bisfenolu A v plastových kojeneckých lahvích.